İş zekası çözümleri yaygınlaşıyor


1991’de dünyanın en ‘süper bilgisayarı’ 40 milyon dolarlık bir maliyete sahipti. 7 yıl geçip 1998’e geldiğimizde aynı performansı 1 milyon dolarlık bir süper bilgisayarla elde edebiliyordunuz. 2005’te ise, 4 düğümlü bir clusterla aynı performansı 4 bin doların altına satın alabiliyordunuz.

Donanım yeteneklerinin gelişmesi ve ucuzlamasıyla birlikte kullanılan araçların ucuzlaşıp yaygınlaşması ve iş zekası alanındaki bilgi birikiminin artmasıyla, iş zekası uygulamaları artamaya başladı. Öyle görünüyor ki, çok yaygınlaşması için aşması gereken kritik eşik de yakınlarda. Gartner, yaptığı araştırmaların sonucunda, geçen seneye kadar en fazla yatırımı güvenlik alanına yapan IT yöneticilerinin bu seneden itibaren en çok İş Zekası uygulamalarına yatırım yapacaklarını belirttiklerini açıkladı.

Bir iş zekası çözümünü hayata geçirebilmek, standart bir veritabanı uygulamasını kullanıma almaktan çok daha zor. Kurumun en üst seviyelerinden destek görmeyen iş zekası uygulamaları büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Ama öte yandan bütüncül bir şekilde iş zekası kullanmaya başlayan kurumların ve sektörlerin maliyetleri düşüyor, satış olasılıkları artıyor. Perakende, ulaşım, telekomünikasyon gibi öncü alanlarda, iş zekası uygulamalarını hayata geçiren kurumlar, günlük yaşantımızı değiştiren gelişmeler sağlıyorlar.

İyi haber, Microsoft’un İş Zekası alanında yapmaya başladığı atılımlarla, orta ölçekli kurumların da bu teknolojinin nimetlerinden makul yatırımlarla yararlanmaya başlayabileceği.

Bir iş zekası çözümü oluşturmak için kullanılması gereken temel hizmetlerden olan OLAP sistemi ve ELT sistemi, Microsoft SQL Server’la birlikte ücretsiz olarak sunuluyor Microsoft tarafından. OLAP için Microsoft SQL Server Analysis Services ve ELT (Extract Transform Load) için SQL Server Integration Services.

SQL Server 2000’de bile OLAP pazarında önemli bir pazar payı yakalayan Microsoft, bu alanda büyümeye devam ediyor. Hem Gartner hem de International Data Corporation’a (IDC) göre, Microsoft İş Zekası alanında rakiplerinden çok daha hızlı büyüyor. Gartner’a göre 2005’de Microsoft’un sağladığı büyüme % 35.9. Üstelik Microsoft’un çok iddialı ürünü SQL Server 2005 Aralık’a kadar piyasaya sürülmemişti. IDC’nin verilerine göre aynı dönemde Microsoft’un bu alandaki büyüme oranı % 25.5. Endüstrinin genel büyüme oranı ise % 11.5.

Microsoft’un bu alanda iddialı olduğunun bir başka göstergesi ise, istemci uygulamalarında önde gelen iş ortağı ProClarity’yi satın almış olması. Yakın zamanda istemci tarafıyla ilgili olarak da kendi ürünüyle piyasada olacak Microsoft. Excel ise zaten Microsoft’un OLAP küplerine bağlanarak analiz yapmada çok yoğun olarak kullanılan bir aracı.

Microsoft şu an sektörde dördüncü. Onun önünde yer alan üç kurum ise, Business Objects, SAS ve Cognos.

Microsoft seçeneğinin en önemli iki avantajı var:

– Lisans ücretlerinin ve ileride muhtemelen iş yapabilir nitelikte uzmanların daha uygun maliyette olması.

– Son derece kullanıcı dostu araçları olması ve bunların altyapıda yer alan SQL Server ve diğer Microsoft araçları ile birlikte iyi çalışması.

Bu araçlardan birisi olan SQL Server Integration Services’tan biraz bahsedelim. SSIS, SQL 2000’de kullanılan DTS’in yerine yazılmış bir bileşen. Yeni versiyonu diyemiyorum çünkü gerçekten baştan inşa edilmiş.

DTS, SQL Server kullanıcılarının % 70’i tarafından kullanılan bir araçtı. SSIS ise DTS’den çok daha başarılı.

En önemli özelliklerinden birisi, SSIS’in bellek kullanımının çok iyileştirilmiş olması. Pek çok işlemi, bellekte, data transformasyon işlemlerini ard arda değil bir akış şeklinde gerçekleştiriyor. Üstelik daha önce kolay yapılamayan pek çok şey, artık hazır bileşenler halinde sunuluyor. DTS kullanırken script yazarak yaptığınız pek çok şeyi, artık sadece görsel bileşenler kullanıp bunların özelliklerini ayarlayarak kotarabiliyorsunuz.

SSIS’le geliştiribileceğiniz çözümlerle büyük işler yapabilirsiniz. Biz çok karmaşık konulara girmeden, sadece hazır gelen bileşenlerle neleri kolayca yapabileceğinize birkaç örnek verelim.

Audit görevini kullanarak, veri akışınıza yaygın olarak eklediğiniz bazı bilgileri kolayca ekleyebilirsiniz.

Conditional split görevini kullanarak, bellekteki bir veri akışını, belirlediğiniz bir koşula göre farklı akışlara kolaylıkla bölebilirsiniz. Bunun için kod yazmanıza gerek yok. Sadece bölmenin mantığını ifade eden deyimi yazmanız gerekecek.

Import column ve export column görevlerini kullanarak dosyalarınızı, resimlerinizi kolaylıkla dosya sisteminden veritabanına ya da veritabanından dosya sistemine aktarabilirsiniz.

Fuzzy Lookup görevini kullanarak mesela il isimlerini koyduğunuz referans bir tablo yardımıyla, milyonlarca satırlık bir akışınızdaki il alanında girilmiş değerleri otomatik kontrol ettirebilirsiniz. İzmir yerine yazılmış Izmir’leri, İzmır’leri, Izmır’leri, İsmir’leri sizin için ayıklamak gibi, konuyla uğraşmış olanların kulağına inanılmaz tatlı gelecek bir işi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Fuzzy Grouping görevini kullanarak tanımadığınız bir veri akışındaki bir kolonun olası değer seçeneklerinin neler olduğunu gruplatabilirsiniz. Basit bir distinct sorgusundan öte, birbirine yakın olan yanlış girilmiş ifadeleri sizin için gruplayıp öneride bulunacaktır.

Pivot ve unpivot görevlerini kullanarak denormalize edilmiş verileri normalize edebilir, ya da normalize edilmiş verileri denormalize edebilirsiniz.

Lookup görevini kullanarak, referans tablolarına bağlantı kurup buradan ilgili bir ya da birkaç kolonu veri akışınıza katabilirsiniz.

Sort görevini kullanarak bellekte sıralama yaptırabilirsiniz.

Slowly Changing Dimension görevini ve sihirbazını kullanarak, tarihçesini tutmanız gereken verileri yönetebilirsiniz.

Üstelik tüm bunlar, seçeneklerden sadece bazıları…

SQL Server lisansınız varsa, SSIS bileşenini inceleyin. Kesin bir işinize yarayacaktır.

DTS paketleriniz varsa, SSIS’in temel yaklaşımını öğrendikten sonra, bunları SSIS’te yeniden planlayın. Paketlerinizin ne kadar basitleştiğini ve hızlandığını görüp şaşıracaksınız.

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s