Glokalizasyon ve Vista


Vista’da yer alan en ilgi çekici özelliklerden birisi 15-20 metre çaplı alanlarda, vista yüklü ve kablosuz erişim donanımı olan cihazlar arasında peer to peer network kurabilmesi. Bunun için bir kablosuz erişim ağı altyapısına da ihtiyacınız yok üstelik!

Benim olayım, işin teknik detayları olmayacak ama. Bu bağlantıyı sağlamanın adımları ve sağladıktan sonra “windows meeting space”i kullanarak beraber dosyalar üzerinde nasıl çalışabileceğinizin adım adım detayları üzerinde durmayacağım.

Burada asıl önemli olan, böyle bir adımın hayatlarımızı nasıl etkileyeceği. Teknolojinin nereye gittiği ve hayatımızın içine ne kadar girebileceğine bir bakış. Aslında yanlış oldu, ne kadar girdiğine demeliydim.

Teknoloji parmaklarınızın ucunda. Makul paralar harcayarak, 5 yıl önce çok az kişinin hayal edebildiği, 300 yıl önceyse, daha basitleştirilmiş olanlarına sadece padişahların, kıralların, soyluların ulaşabildiği imkanlar satın alınabilir konumda.

Bir yandan dünya çapında kullanıcı grupları, milyonlarca üyesi olan internet toplulukları ortalığı kasıp kavururken, bir yandan da lokal alanınızda küçük topluluklar oluşturmaya, bu tür toplulukların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik imkanlar hızla genişliyor.

Geçenlerde bir dergide, vistanın bilgisayarlarla desteklediği bu hizmetin benzerini, bazı cep telefonu servislerinin kendi ortamlarında verdiğini okudum. Dokunabileceğiniz mesafedeki, size adımlar uzaklığında kalbi atan ekosistemi keşfetmek de heyecan verici değil mi? Hem zaten birlikte yaşıyor/çalışıyor olduğunuz insanlarla teknoloji imkanlarını kullanarak paylaşımınızı artırmış olacaksınız, hem de yakın çevrenizdeki teknolojik kapı komşularını keşfetme şansınız olacak.

Fen Lisesindeyken, önceki senelerden mezun olanlardan tanıdıklarımızın kaldığı bir öğrenci evi vardı Hisarüstü’nde. Haftasonları falan takılırdık. Bir keresinde ilginç bir tipe denk gelmiştim. Kurtlar Vadisi’ndeki Akrep lakaplı mıydı ne, o adamın gençliğini andıran bir tipti. : ) Elinde bir amatör telsiz, Hisarüstü’nden mandallıyordu: Arkadaş arıyorum arkadaş…

Vista’nın bu özelliğini, mesela işyerinde canı sıkıldığı bir gün, komşu şirketlerde kimler var geyik yapılacak diye ‘mandallamak’ için kullanan çıkmaz mı dersiniz?

Enteresan açılımlar geliyor sanki…

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s