Büyük Olsun!


İş zekası uygulamalarının yakın zamanlara kadar pahalı olmasının önemli sebeplerinden birisi de, işlem gücü ve donanım olarak önemli kaynak gerektirmesiydi.

Tipik olarak iş zekasına yönelen firmaların, analiz edilince firmaya büyük katkılar sağlayabilecek kadar çok verisi vardır. Bu veriler, şirketin çeşitli farklı sunucularında ayrı ayrı tutulur genelde. Çok büyük ölçüde de denormalize olarak.

Ama iş zekası uygulamasının etkin olabilmesi için öncelikle şirketteki tüm verileri (ya da tercih edilmiş alt bölümleri) kapsaması gerekir. Bu veriler her ne kadar OLAP sistemlerine özetlenerek de alınsa, denormalize tutulmaları büyüklüklerini daha da artırır. Bir de üstüne, tam bir analiz için dış kaynaklardan alınan çeşitli verilerin de sisteme eklenmesinin gerekmesi konunun tuzu biberi olur.

İş zekası çözümü peşindeyseniz, donanım harcaması yapmanız gerekebileceğini göz ardı etmeyin. Ayrıca tasarım da son derece önemli. İyi bir tasarım yapmazsanız, hem gereğinden fazla bir işlem gücü ve depolama alanına ihtiyaç duyulabilir, hem de -tabii çok daha kötüsü- verilerin temiz ve doğru olduğundan emin olamayabilirsiniz!

Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s